Pięknie i bezpiecznie

Niepubliczne przedszkole Dziecięcy Raj jest placówką, która za główny cel obrała sobie Bezpieczeństwo Dziecka. Jest to fundament, na którym cała struktura przedszkola się opiera.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, tylko w warunkach sprzyjających poczuciu bezpieczeństwa oraz przyjaznej atmosferze Dziecko może rozwijać się harmonijnie, zgodnie ze swoimi naturalnymi predyspozycjami rozwojowymi.

Co jest gwarancją bezpieczeństwa w naszym przedszkolu? Przede wszystkim monitoring.

Monitoring bywa przydatny w sytuacjach, kiedy to w przedszkolu coś się wydarzy.
W oparciu o nagranie, można wyjaśnić dane zdarzenie.

Jednakże biorąc pod uwagę, że praca w przedszkolu to praca z żywą istotą: człowiekiem, do tego najbardziej bezbronnym i wrażliwym, którym jest Dziecko. Monitoring spełnia swoje zadanie, jest źródłem cennych informacji. Natomiast na straży bezpieczeństwa, pierwszorzędnie stoją pracownicy przedszkola, mianowicie kadra pedagogiczna. To jej głównym zadaniem jest stwarzanie warunków bezpiecznych w danej grupie wiekowej. Każdy nauczyciel musi mieć i ma na uwadze dobro Dziecka. Bezpieczeństwo to także, praca dyrektora, który dba o pozytywną atmosferę opartą na współpracy i współdziałaniu. Praca oparta na takich warunkach ma rację bytu, przedszkole może się rozwijać, dając radość Dzieciom. Może kształtować i wychowywać jednostkę a także korzystnie wpływać na rozwój Dziecka. Bezpieczeństwo to współpraca z rodzicami. Wychowawcy dbają o płynny przekaz informacji. Rodzic odbierając Dziecko, zawsze dostanie wiadomość zwrotną z pobytu swojej pociechy w przedszkolu.

Reasumując, bezpieczeństwo naszej placówki opiera się na:

• wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej,
  • monitoringu,
  • współpracy z rodzicami,
  • przyjaznej atmosferze,
  • sprawnej pracy dyrektora.

W nagłówku pojawia się hasło Pięknie - a zatem słowo to już samo w sobie nabiera znaczenia. Po prostu w przedszkolu musi być pięknie. Dzieci uwielbiają wszystko co ładne, dobre, kolorowe. Nasza placówka chcąc spełnić dziecięce wymagania, nieustannie ubogaca wnętrze przedszkola aby stworzyć warunki przyjazne dla otoczenia Dziecka.

Program przedszkola oparty jest na zmienności pór roku. Nauczyciele naszej placówki bazując na tym, w każdą porę roku kreują piękne dekoracje w swoich salach. Dzieci kochają kiedy wokół ich przestrzeni pojawiają się nowe elementy. Kształtuje to ich dziecięcą wyobraźnie, a także przyczynia się do wzbogacania wiedzy o inności pór roku. Niby zwykła dekoracja..., dorosły tak właśnie na nią patrzy, jednakże dla Dziecka jest to zmiana rzeczywistości… obserwując jak zmienia się wystrój w jego sali…, z opadających listków jesiennych, na opadające śnieżynki zimowe poznaje prawidłowości zachodzące w świecie przyrody.

Dziecięcy Raj odznacza się dużą przestrzenią, którą zdobią kolorowe elementy. A jak wiadomo Dzieci mają wewnętrzną potrzebę swobodnego ruchu, tzn. dziecięcy głód ruchu. Dlatego mamy to szczęście, że możemy dać Dzieciom ogromne pole do popisu podczas różnorodnych zabaw. A czym więcej Dziecko ma przestrzeni w czasie zabawy, tym jest szczęśliwsze. Dużym atutem przedszkola są ilustracje na ścianach, w każdej sali spotykamy się z bohaterami bajek. Dzieciom sprawia ogromną przyjemność przechadzanie się po przedszkolu, przenosząc się w coraz to inną opowieść bajkową. Obserwując potrzeby Dzieci przyjęliśmy zasadę, że wszystko musi być piękne i kolorowe aby dziecięca wyobraźnia była w pełni zaspokojona. Nie ma większej nagrody dla pracowników naszego przedszkola, od widoku radości na dziecięcych buziach.